W dniu 22 października 2021 roku uczniowie klas I, II, III naszej szkoły wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę autokarową do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku i Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Wycieczka ta odbyła się w ramach projektu "Poznaj Polskę" przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z architekturą wsi i miasta z minionej epoki oraz z pracą etnografa i innych zawodów ludowych.
Skansen w Szymbarku przybliżył obiekty charakterystyczne dla budownictwa ludowego z powiatu gorlickiego m. in. chałupy, budynki gospodarcze, warsztaty wiejskie wykonane z drewna, kryte strzechą. Wewnątrz znajdują się meble, naczynia, stroje i urządzenia wykorzystywane w codziennym życiu ludzi na wsi.
Dodatkowo zwiedzający uczestniczyli w warsztatach etnograficzno-plastycznych pt. "Co ma piernik do wiatraka?", gdzie zapoznali się z rodzajami zbóż uprawianych dawniej, sposobami ich przetwarzania oraz produktami z nich wytwarzanymi. Efektem końcowym warsztatów było własnoręczne pokolorowanie i złożenie modelu drewnianego wiatraka–skarbonki, który uczniowie zabrali do domu. Proces samodzielnego malowania rozbudził w dzieci ogromne zaangażowanie i wyobraźnię twórczą. Wszystkie wykonane prace eksponowały pomysłowością i kolorystyką różnorodnych barw. Po skończonej pracy uczniowie udali się do Ogrodu Sensorycznego. Tam mogli oddać się zabawie wykorzystując różnorodne urządzenia wykonane z drewna z dawnych czasów. Radości nie było końca.
Następnym punktem wycieczki było Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Tam uczniowie obejrzeli wygląd miasteczka galicyjskiego, w skład którego weszły:
- Rynek,
- Ratusz,
- sklepy,
- lokale usługowe:
- apteka,
- poczta,
- zakłady:
- dentystyczny,
- sznycerski,
- krawiecki,
- fotograficzny,
- fryzjerski,
- stolarski.
W porze obiadowej wszyscy uczestnicy wycieczki zjedli pyszny obiad w restauracji "Gościniec Galicyjski". Wycieczka nie tylko wzbogaciła wiedzę uczestników ale także pogłębiła integrację zespołów klasowych. Obejrzane miejsca pozostaną uczniom w pamięci.