Szanowni Państwo!

Przed nami kolejne dni zdalnego nauczania. Każdy z nas w inny sposób zmaga się z obecną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Niepewność, ograniczenie kontaktów, izolacja – to wszystko powoduje, że odczuwamy niepokój, lęk i złość. Emocje te przeżywają również nasze dzieci bez względu na ich wiek. O czym warto pamiętać w obecnych okolicznościach?
1. Filtrujmy docierające do młodych ludzi informacje. Wybierajmy tylko te, które są dla dziecka istotne, stwórzmy dziecku możliwość zadawania pytań, odpowiadajmy na nie spokojnie i rzeczowo (szeroki, niekontrolowany strumień informacji nie zawsze prawdziwych i wiarygodnych powoduje, że mózg dziecka nie przepracuje wszystkich świadomie, czego konsekwencją mogą być nieuzasadnione lęki).
Ważne, by udzielane przez rodziców informacje były prawdziwe, pochodziły z wiarygodnych źródeł, obalały plotki i mity, jakie docierają do dzieci.
Forma i treść przekazywanych informacji powinny być dostosowane do wieku, potrzeb i możliwości poznawczych dziecka.
Nie bagatelizujmy strachu, bo jest on odpowiedzią organizmu ludzkiego na konkretną sytuację
2. W czasie wspólnej nauki doceniajmy nasze dzieci dając im konstruktywną informację zwrotną na temat tego, co robią, i pamiętając, że ma ona moc tylko wówczas, gdy dostrzegamy więcej dobrego, niż wskazujemy tego, co trzeba poprawić.
3. Dajmy młodym ludziom przestrzeń do realizowania pasji, zainteresowań, uczmy planować dzień tak, by był w nim czas zarówno na naukę jak i odpoczynek.
4. Obserwujmy nasze dzieci, by nie zagubiły się w nowej dla nich sytuacji, by czuły się bezpieczne i wiedziały, że zawsze mogą na nas liczyć. Warto dbać o to, by nie przenosić na relację z dzieckiem własnych lęków i obaw, także zniecierpliwienia i rozdrażnienia zaistniałą sytuacją.
5. Pamiętajmy, by codziennie karmić siebie i innych dobrym słowem i optymizmem, bo jak twierdzi dr Tali Sharot: " Nasze mózgi unaoczniły nam możliwe nieszczęście, więc dzielimy się ponurą wizją. Powinniśmy świadomie przezwyciężać odruch i zamiast tego podkreślać, co należy zrobić, aby poprawić sytuację. Podczas gdy ostrzeżenia i groźby zmniejszają u ludzi poczucie kontroli, podkreślenie tego, co trzeba zrobić, żeby otrzymać nagrody, zwiększa je". A zatem zamiast mówić: "Jak nie będziesz mył rąk to zachorujesz", mówmy: "Myj ręce, a będziesz zdrowy".

 

pedagog szkolny.